Liška na sněhu loví drobné hlodavce |
Myslivecké zvyky a pověry
O lišce z historie a vyprávění...Liška je lidu vzorem chytrosti a prohnanosti... liškou podšitý a p. Liška nosí děti z lesa, ale o tom, kde je bere, nepovídá lid ničeho. Říká se sice, chce-li se dítěti naznačiti, že za jisté příležitosti nebylo ještě na světě, "tenkrát jsi byl ještě na houbách v lese", snad to tedy souvisí s tím, že liška přináší děti, které před narozením sbírají po lese houby. Náš lid nehledí na lišku jako na zvíře zlé. V národní poesii, hlavně v pohádkách, přichází liška velmi často, a vždycky tu svou chytrostí a lstivostí pomáhá dobru k vítězství. Také u dětí těší se liška nemalé oblibě a přichází často v dětských hrách. Když si dítě vytrhne zub, hodí ho přes hlavu od sebe a řekne: "Liško, tu máš kostěný a dej mi za něj železný!" Také barva srsti lišky slouží jako předmět k přirovnání. Lidé se zrzavými vlasy mají "hlavu jako liška". O nevycíděných botách se říká, "že jsou zrzavé jako liška".
Skolí-li liška v létě, bude pršet.
Hlas lišky nazývá lid správně "skolením". Také způsob jejího lovu zná, a chce-li naznačiti plížení, říká "krade se jako liška". Liščí spády značí se jako tajné cesty. Přijíti někomu na jeho liščí spád, značí, objeviti jeho tajné záměry a prozraditi je.
O lišce se také vypravuje, že ví o pokladech skrytých v zemi a ve skalách, protože na ně přijde, když si hrabe brlohy. Kdo ošidí chytrého člověka, o tom se praví, že přelstil starého lišáka, a poraditi se s liškou, značí něco dobře provésti. Liščí sádlo má moc léčivou, ale masa liščího nikdo nepožívá. Uvařené liščí plíce pomáhají od úbytí (souchotin).
V bajkách přichází liška často, děti znají spíše její chytré vlastnosti z bájek, nežli lišku samu. V příslovích setkáme se s liškou často - Spící liška zajíce nechytí atd. V místopise přichází liška málo.
(Lišky u Tábora), osady Líští, Lišno, Lišov, Líšnice mohou pocházeti od lísky jako od lišky, za to oddíly lesní jmenují se po ní často, "Liščí hora, U liščích jam" a pod.
O černé zvěři co budí v lidech strach při houbaření pokračuje více článků na originální stránce
MYSLIVOST.
#LIŠKA #POVĚSTI BAJKY LOVECKÉ PŘÍBĚHY LOVECKÁ VIDEA LUK ŠÍPY DIVOČÁK ČERNÁ ZVĚŘ