VLK |
Vzhledem ke specifikám krajiny, rozlohy a historie ruské země,
lze za tradiční ruské způsoby lovu považovat lovy na vlky s pomocí vysokonohých psů, lov vlků ve zradidlech a lov medvěda v brlohu.
Dosud jsou všechny uvedené způsoby praktikovány a místními lovci považovány za vrchol loveckých znalostí a umění zděděných po předcích, a to při zachování veškeré úcty a respektu k pověrám související s ulovenými druhy zvěře.
Lov vlků za pomoci vysokonohých psů plemene dlouhosrstého ruského chrta nebo barzoje
byl v Rusku vždy tradiční. Samotný lov byl velkolepým divadlem za účasti lovců a široké korony. Smečka honičů, která byla sestavena tak, aby zpěvné hlasy psů lahodily během štvanice sluchu lovců, vyháněla zvěř z lesa na nevelké louky, kde na ni, již notně unavenou, čekali lovci s chrty barzoji. Psi byli na místa lovu často dováženi na vozech.Za pomoci těchto speciálních plemen byly loveny i lišky a zajíci. Ulovení vlka považovala většina chovatelů barzojů za největší lovecký úspěch jejich psa a chlubila se jím. Přitom se ale jedná vlastně o omyl: barzoji totiž vlky nikdy doopravdy nelovili a ani neulovili. Ulovit znamená kořist dostihnout a usmrtit ji, což je v případě barzojů možné pouze u zvěře jako je liška, zajíc, drobní kopytníci apod. Při lovu vyhnali honiči vlka na louku a úkolem chrtů bylo obklíčit a zastavit jej, dokud nedorazil lovec, jehož úkolem bylo přiblížit se na koni k vlkovi, ve vhodném okamžiku seskočit z koně na záda vlka, chytit jej za slechy a tím znehybnit. Takto znehybněný vlk mohl být ponechám živý nebo byl usmrcen. Při tomto klasickém způsobu lovu byl hlavním aktérem člověk.
Spolu se šlechtou zanikly po říjnové revoluci v roce 1917 i severní tradiční způsoby lovu za pomoci těchto plemen psů, a téměř vymizeli i pro tento lov důležití dlouhosrstí psové barzojové. Současně s tím zřejmě z Ruska a Ukrajiny nadobro zmizel tradiční lov vlků s chrty. Lov střelnými zbraněmi je totiž snazší.
S lovem střelnými zbraněmi je však úzce spjat lov vlka za použití zradidel.
Vlci jsou zdatní běžci a není pro ně problém za noc překonat vzdálenost 30 až 50 km. Pravidelně kontrolují svůj revír, jehož velikost je závislá na množství kořisti. Vlk má však jednu velikou slabost, a tou je strach před něčím novým, strach z neznámých pachů. Toho právě využívají lovci při lovu vlků v zimě lov za pomoci zradidel. Navázané kousky červené látky na provaze dlouhém 2 až 3 km jsou pro vlčí rodinu nepřekonatelnou překážkou.Důležité pro vlastní zatažení vlků ve zradidlech je počasí. Sníh prašan umožňuje tichý pohyb a bezhlučné nastražení zradidel. Pokud je na sněhu ledová krusta, bývá to složitější a často neúspěšné. Každý den místní lovci obeznávají za pomoci sněžných skútrů vlčí stopy na obrovském území. Najedou denně ve dvacetistupňovém mrazu i 150 km. Pokud stopy naleznou, snaží se vlky zradidly uzavřít v nějaké části revíru. Musí to být provedeno velice opatrně a rychle, neboť vlčí smečka se již brzy po poledni vydává na lov.
Když se zatažení vlků ve zradidlech podaří, je veliká část práce hotova.
Vlky je možno ve zradidlech udržet i několik dní. A to do doby, než strach ze zradidel překoná hlad, a nebo než jsou zradidla porušena jinou zvěří (losem nebo divočákem). Při vlastní organizaci lovu je třeba počítat s tím, že v zimě jsou dny velice krátké. Proto je na místě brzké ranní vstávání a včasné započetí lovu. Ten, kdo často v Rusku loví, ví, že 50 km není žádná vzdálenost a i 100 km je „nedaleko“. Oblečení a obutí je velice důležité pro zdar akce. Přesto, že v Rusku je „suchý“ mráz a snáze se snáší, sedět nebo stát někdy i osm hodin nehnutě na místě ve dvacetistupňovém mrazu není legrace. Nejlepší obuví bývaly ruské válenky, které je možno na místě koupit asi za 10 Euro. Nyní je však i u nás k dostání kvalitní obuv do extrémních mrazů. Pokud si pořídíte vyhřívání bot, budete ve výhodě. Deka položená přes kolena a nohy je dobrá izolace. Teplé a prodyšné spodní prádlo je nutné. Je potřeba mít na vědomí, že se při cestě na lovecké místo zapotíte a pak budete stát několik hodin v mrazu. Obléci je třeba raději více lehkých a tenkých věcí (jako cibule!). Důležité je takové oblečení, abyste měli možnost pohybu při střelbě. Bílé oblečení jako maskování je výhodou pro lovce. Studené ruce jsou nevýhoda! Je třeba vědět, že po dlouhém čekání musíte rychle a přesně vystřelit! Kvalitní kožešinové rukavice jsou nenahraditelné. Dobrá je i sedací hůl. Dlouhé hodiny sezení si vylepšíte měkkým a teplým sedákem. Teplá čepice je nutná, uši však musí být volné.
V Rusku je povoleno lovit vlky brokovnicí, ale s ní můžete lovit jen do vzdálenosti 20 – 25 m.
V husté tajze však stejně dále neuvidíte a ani nevystřelíte. Brzy zjistíte, že se sebelepšími kulovnicemi vybavenými perfektní optikou a střelivem nemáte šanci uspět, a tak si rádi půjčíte od ruských kolegů jejich rezatou, ale spolehlivou „Bajkalku“, která rozhodně neselže a i v extrémních mrazech vystřelí. Smysly vlka jsou výborné, každý pohyb registruje.Absolutní klid na stanovišti je proto nutný. Pro místní personál je velice složité dostat vlky před linii střelců.Vše musí probíhat v klidu a jen zkušený ruský lovec dokáže vlky natlačovat tak, aby vlci zradidla neprorazili a přitom aby se dostali na dostřel ke střelcům.Tento způsob lovu je jen pro zkušené lovce. Na ulovení vlka máte jen několik málo vteřin, a to stačí právě na vystřelení dvou ran. Rozhodně se při lovu nedá spoléhat na náhodu. Pokud je někdo neukázněný a není schopen několik hodin bez pohybu stát v mrazu na stanovišti, nemá se na lov vlků vůbec vydávat. Stačí jen malý pohyb a je po naději, že vlka spatříte. Nejen vy, ale i vaši lovečtí sousedé.
I cesta na stanoviště musí proběhnout v co největším klidu. Začátek a konec leče bývá určen hodinami, většinou však vás závodčí na místo zavede a po ukončení leče vás vyzvedne. A pak nezbývá než čekat, až přijdou (a nebo také nepřijdou!).
Lov vlků s pomocí zradidel je nezapomenutelný zážitek a životní lovecká zkušenost, stejně tak jako celkový pobyt v zasněžené tajze s bezvadnými lidmi a zkušenými lovci.
Abyste se z této lovecké akce vrátili domů zdraví, musíte po několikahodinovém nehybném sezení v mrazu často i přes 20 0C navštívit ruskou saunu „baňu“ a následně pít vodku jako nezbytný lék, který vás ochrání proti všem nemocem. Ale jak říká staré ruské přísloví: „Dny strávené na lovu se do délky života nezapočítávají“.
Jen několika z mála loveckých hostů se podařilo ulovit vlka v Rusku při tradičním způsobu lovu za pomoci zradidel. Trofej takto uloveného vlka bude vždy patřit jen těm nejodolnějším a nejvytrvalejším lovcům, kteří nadto musí mít ještě tu nutnou dávku loveckého štěstí.