Bažant |
Honitba, kde se bažanti loví, funguje v rámci loveckého klubu,
který má svou členskou základnu. Členem se může stát kdokoliv po zaplacení vstupního členského poplatku, který se pohybuje v relacích od 1500 až i 9000 USD. V dalších letech se platí již "jen" roční příspěvek okolo 400 USD.
Člen má právo lovu v honitbě a je mu dovoleno si pozvat dva až tři hosty. Přijedete-li na lov, zaparkujete na konci příjezdové cesty na rozlehlém parkovišti a jdete do velké klubovny v klubové budově. Uvnitř najdete několik místností pro posezení lovců.
Dále je tam sklad a prodejna mysliveckých potřeb, sprchy, toalety a samozřejmě nezbytný barový pult s obsluhou. Před klubovnou jsou stoly a lavice s výhledem do okolí. Většinou je takové místo voleno na břehu jezera.
Manažerovi honitby musí lovec sdělit minimálně dva dny předem den a hodinu lovu, počet hostů a množství bažantů, kteří mají být loveni. Po příjezdu do klubu se musí každý člen zapsat do úřední knihy, v jiné knize jsou registrováni přítomní hosté. Lovec je podle zákona povinen mít na sobě oranžovou signální součást oděvu, stačí rozměrná pokrývka hlavy. Zásadně není povoleno střelivo s olověnými broky. Na celém areálu může lovit současně až 100 členů klubu.
Vlastník "honitby" řídí chod loveckých aktivit během lovecké sezóny a stará se o biotechnické úpravy celého areálu o ploše 20 až 30 ha. Celé plocha je rozdělena na přibližně 12 sekcí o rozloze asi 1,5 ha podle reliéfu krajiny. Střídají se zde pásy křovin a pásy kukuřice (šířka 7 až 15 m, délka 50 m), olemované pásy nízké zeleně - travin - o šířce 3 až 6 m. Těchto kukuřičných ploch je v každé sekci asi sedm.
Bažanti pocházejí z odchovny, kde je samozřejmostí vysoká automatizace a tím i produktivita. Dva pracovníci zde vychovají za sezónu 35 000 bažantů ve vynikající fyzické kondici k prodeji právě třeba do loveckých klubů, resp. klubových "honiteb", které se označují jako "rezervace pro lov" (game preserve). Jejich majitelé uzavírají zjara s chovateli smluvní dodavatelské závazky. Bažanti jsou dopraveni do honitby od dodavatele zpravidla v noci a jsou brzy ráno vypuštěni do příslušné sekce. Bažanti se ukryjí ihned v kukuřici a zde setrvají do příchodu lovců. Chovatelé mají totiž bažanty umístěny ve voliérách (asi 30 x 30 m) s porostem kukuřice, takže po vypuštění z transportek nacházejí v sekcích stejný kryt, na který jsou zvyklí z odchovny. Vlastní lov začíná obvykle v 9 hod.a probíhá tak, že střelci postupují zvolna podél pásů kukuřice a dirigují práci svých dvou až tří loveckých psů, většinou pointrů. Je také možné si předem objednat pointra s doprovodem na principu individuálního kontraktu - obvyklá cena je asi 55 USD na dobu dopoledního honu. Samotný lov není až tak jednoduchý, protože vystavený bažant může vyletět z nejrůznějších míst libovolným směrem.
Obvykle se loví 20 až 30 bažantů (kohoutů i slepic), za jeden ulovený kus se platí 17,50 USD, chovatel obdrží 7,50 USD. Lov v celé sekci probíhá asi dvě až tři hodiny. Průměrná úspěšnost bývá 80 %, ale může překročit dokonce i 100 %, podle toho kolik neulovených bažantů zanechala v sekci předchozí skupina lovců.
Po ukončení lovu se musí v klubovně manažerovi oznámit výsledek, zaplatit všechny objednané bažanty, vypít drink, sníst sendvič a pohovořit s jinými střelci o zkušenostech lovu v jiných sekcích honitby.
Ulovené bažanty je možno si buď nechat upravit hned v místní kuchyni, nebo je odvézt pro vlastní potřebu s sebou.
Těmto bažantům je pak připevněn na běhák žlutý identifikační pásek, který slouží jako důkaz jeho původu při kontrolách pověřenými orgány, tj státní policie a policie organizace DNR (obdoba naší Agentury ochrany přírody).
Neloví se v pondělí a o všech hlavních svátcích. Kromě bažantů je možno si objednat od chovatelů a majitelů honiteb také lov na křepelky kalifornské, koroptve, krocany nebo orebice. Jejich lov však není tak častý a mohou si ho dovolit pouze bohatší lovci. V klubovně je velká tabule oznamující průběžný celkový výsledek lovu všech druhů. A tak právě z této tabule jsem zjistil, že v mnou navštíveném klubu bylo do konce října postupně vypuštěno 7157 bažantů a 1495 jich nebylo uloveno (tedy úspěšnost lovu 80 %). Orebic bylo loveno 901 s úspěšností 77 %. Celkem se vypouští 32 000 kusů všech pěti druhů pernaté zvěře, z toho jen bažantů 19 000 kusů.
Klub má okolo 300 platících členů, lovecká sezóna začíná oficiálně 1.září a končí 15.dubna, kdy začínají agrotechnické úpravy terénu a členové se věnují střelbě na terče.
Prof.Dr J.FIGALA, DrSc