Lavičky a psí přátelé |
2. Flexi vodítko a manipulace s ním - když se z nějakého důvodu rozhodnete pořídit si flexi vodítko, naučte se také používat tlačítko, které slouží k zastavení odvíjení vodítka - přesně k tomu totiž to tlačítko slouží (zabráníte tak situacím, že se vy i kolemjdoucí do vodítka zamotáte).
3. Zvedání psa do náruče - pokud si pořídíte pejska malého plemene, dbejte na jeho socializaci a nezvedejte ho do náruče před každým psem, jinak z něj uděláte neurotického uštěkaného bojínka, který bude neustále ve stresu pokaždé, kdy uvidí nějakého psa.
4. Halti ohlávka + flexi vodítko - jedna z naprosto vražedných kombinací, jaké kdy člověk mohl vymyslet. Pokud se rozhodnete pořídit pejskovi ohlávku, zjistěte si, jak se má správně používat. Připnout ji na flexi vodítko je nejen kontraproduktivní, ale také velmi nebezpečné.
5. Trestání za uposlechnutí přivolání - když opakovaně voláte na psa a on zareaguje až na několikátý pokus, ale zareaguje a sám přijde, netrestejte ho, nekřičte na něj a nenadávejte mu, protože v takovém okamžiku ho trestáte za to, že teď přišel, ne za to, že předtím nepřišel.
6. Trestání psa za neplechu doma - pokud váš pes doma něco provede v době vaší nepřítomnosti, netrestejte ho, je to zbytečné jelikož pes neví, za co jej trestáte. Psi žijí teď, tímto okamžikem, nežijí minulostí.
7. Přivolávání psa a bezpečnost - při přivolání psa se vždy ujistěte, že ho svým přivoláním přímo neohrožujete, např. přivolávat psa, který stojí oprati vám přes silnici, skutečně není dobrý nápad.
8. Zdravotní porady na sociálních sítích - pokud má váš pes nějaké zranění nebo je ve stavu, který rozhodně neodpovídá normálu (ať už je to malátnost, silné průjmy či zvracení apod.) co nejdříve seberte psa a jeďte co nejrychleji k veterináři, rozhodně situaci nevyřešíte tím, že budete sedět u sociálních sítí a ptát se lidí, co si myslí, že pejskovi asi může být.
9. "Psi si to musí vyřešit sami" - nikdy nenechávejte psy, aby si něco vyřešili sami. Vy jste tu od toho, abyste určili pravidla, a abyste řešili problémy a spory, ne vaši psi.
10. Elektrický obojek jako první řešení problému - pokud se u vašeho psa objeví nějaký problém, ať už je to tahání na vodítku, útěky nebo podobně, pokuste se problém řešit nejdříve po dobrém, to že mu hned vrazíte na krk elektrický obojek, není úplně nejlepší řešení, zvláště pak, když se nepoužívá tak jak má.
11. Výběr plemene podle vzhledu - pokud se rozhodnete pořídit si psa určitého plemene, rozhodně si o daném plemeni zjistěte co nejvíce informací, ať už jakou má povahu, k čemu bylo vyšlechtěno, jaké jsou zdravotní problémy, na které toto plemeno trpí apod. Objeďte si pár výstav a psích akcí, komunikujte s majiteli, ať víte, do čeho jdete. Jinak to ve výsledku dopadne tak, že si třeba pořídíte naprosto hyperaktivního psa, na kterého nemáte čas a tak se začne zaměstnávat sám, např. demolováním vašeho bytu nebo sám sebe.
Zdroj: Náš pes