Původní systém Mauser vz. 98 byl charakterizován jako
Krmeliště pro černou |
Bezpečnost zbraně byla řešena otočnou pojistkou v zadní části závěru, která zajistila přímo úderník, což je zajištění nejspolehlivější a nejbezpečnější.
Mauserův závěr od svého prvního nasazení proslul spolehlivostí, trvanlivostí, odolností i vůči hrubému zacházení a nečistotám, a pevností a funkční spolehlivostí i u nejsilnějších ráží. Krátce po zavedení systému Mauser u služebních zbraní, se začaly také vyrábět lovecké modifikace, které zcela ovládly svět loveckých zbraní.
Kulovnice Mauser se osvědčily v nejtěžších podmínkách Afriky a Indie, získaly takovou popularitu a oblibu, že je začali používat i velmi konzervativní Angličané. Dokonce věhlasný anglický aristokratický puškařský závod Rigby se na reakci svých zákazníků "snížil" k tomu, že od německé zbrojovky kupoval závěrové systémy, ze kterých stavěl vlastní zbraně. Lovecké kulovnice se systémem Mauser vyráběly a dosud vyrábí většina evropských zbrojovek, ale dokonce i výrobci v USA, kde dominoval blokový závěr vz. 1894.
Také v Československu byla vyráběna modifikace závěru Mauser u kulovnic vz. 24 a u navazujících typů pro potřeby ozbrojených složek. Tyto zbraně se staly nejvýznamnějším vývozním artiklem tehdejšího československého zbrojního průmyslu a založily věhlas československých zbraní z Brna.
Lovecké varianty, tzv. "Zetky" jsou dodnes vysoce ceněny a mezi staršími zbraněmi patří mezi ty nejvyhledávanější.
Mauserův závěr M 98 původní konstrukce se vyrábí pro staromilce a obdivovatele klasiky dodnes a stal se doslova legendárním systémem.