Na čekané.... |
Myslivecký soud
Někde se koná při každé poslední leči, tedy po každém honě; jedná se o trestání přestupků proti mysliveckým zvykům a morálce. Jinde se myslivecký soud koná jen jednou v roce, připraví se na tzv. velkou poslední leč, kdy je i taneční zábava, zvěřinová tombola aj., anebo po honě v tom roce posledním. Hned v úvodu bych chtěl zdůraznit nezbytné mantinely pro myslivecké soudy. Tedy jednání se musí vést stručně, soud nesmí být dlouhý. Účastníci pak ztrácejí pozornost, nesledují dění, mají potřebu se bavit a několikeré jejich okřikování pak kazí charakter veselé zábavy. Aby se udržela pozornost, musí všechny soud bavit, proto jednání musí být vedeno vtipně a humorně, a to předpokládá přípravu předem a aktuální doplnění o prohřešky toho dne.
Všechny přestupky se vytýkají žertovným způsobem a taktně. Jednání soudu nesmí nikoho urazit, nikomu pokazit náladu. Soudní stolec je v čele místnosti, je ozdoben úlomky, rozžatou svící a jako symbol mysliveckého práva je na stole tesák v pochvě.
Křesťanský symbol - kříž nepoužíváme, máme své atributy a mohlo by se to považovat i za zneužití, znesvěcení. Za soudní stolec zasedne buď v té chvíli zvolený, anebo "dědičný", tedy již osvědčený soudce, starší zkušený myslivec seznámení s místními poměry. Jeho výběr a výběr dalších je předpokladem úspěšného průběhu. Podle místních zvyklostí může mít dva přísedící, z nichž jeden je žalobce, druhý obhájce. Avšak pozor na to, aby se tímto způsobem soud velmi neprotahoval, zvláště když každý si ke každému souzenému chce něco říci. Pak je lépe, když sám předseda obviňuje a přísedící obhajují, či si přisazují jen někdy a stručně.
Také je dobrá taková varianta, že žalobce je ten hlavní, humorný a vtipný a předseda mysliveckého soudu jen stručně odsuzuje. Celý senát má na hlavách myslivecké klobouky se stavovskými úlomky, tedy na levé straně.