Zbraň vyjměte z pouzdra až na střelišti
Všestranný lovecký pes
(by katerina lisova)
(by katerina lisova)
kde ji případně postavíte do stojanu. Pozor! Zbraň vždy musí mít otevřený závěr, vyjmutý zásobník či prázdnou nábojovou schránku a zlamovací zbraně musí být zlomeny.
Všechny činnosti řiďte a bezpodmínečně podřiďte řídícímu střelby. Pokud máte možnost a nepatříte mezi zručné střelce, volte vzdálenost pro kontrolní střelbu 50 metrů. Zásah na tuto vzdálenost má totiž u většiny ráží i ve 100 metrech jen minimální rozdíl v milimetrech.
Odbourají se psychické zábrany způsobené malým terčem v zaměřovači a případné chyby způsobené optikou s menším zvětšením. Nastavte si u variablů zvětšení puškohledu na takové, které nejčastěji používáte při lovu. Já doporučuji zvětšení 6 až 7x.
Pokud to vybavení střelnice umožňuje, střílejte vsedě u stolu a jako oporu použijte trámek a deku (viz obrázek), případně pytlíky s pískem či granulátem. Nikdy nezapomeňte na ochranu sluchu (sluchátka nebo špunty).
Zvolte vhodný typ terče. Střílejte první sérii nejméně 3 výstřely. Minimálně dvě střely by měly být blízko sebe (vzdálenost od sebe do 2 cm je u většiny zbraní považována jako velice dobrá). Ta třetí často bývá jinde (chyba střelce, nedostatečně vytřený či vyčištěný vývrt před první ránou, špatná poloha apod.).Vyhodnoťte případnou odchylku středu mezi zásahy od centru terče. Poté proveďte případnou korekci optiky. Řiďte se symboly na točítkách. U výškové korekce je nejčastější symbol H nebo UP. Otáčením točítka v tomto směru se zásah na terči přesouvá kolmo nahoru. U stranové korekce je nejčastější symbol L a otáčení v jeho směru znamená posun zásahu směrem doleva. U některých puškohledů je symbol R a znamená přesun zásahu směrem doprava.Většina loveckých puškohledů je konstruovaná tak, že jedno cvaknutí (click) znamená posun zásahu na 50 metrů o 0,5 cm a na 100 metrů o 1 cm (často bývá uvedeno v návodu či přímo na puškohledu).
Správnost korekce ověřte opět střelbou, a to vždy minimálně dvěma výstřely. Pokud zásah opět není poblíž centru terče, celý proces opakujte.Nezapomínejte však mezi sériemi výstřelů nechat dostatečně zbraň vychladnout. Především u kombinovaných zbraní dohází zahříváním hlavně k výrazné změně zásahu.Pokud je zásah více než 20 cm od středu, je potřeba pro korekci použít nastřelovací stolici, či požádat o pomoc správce střelnice nebo zkušeného střelce.Jsou-li zásahy rozesety po celém terči, jedná se o nějakou závadu – vadný vývrt hlavně, povolená, a nebo špatná montáž puškohledu, utržený kříž či uvolněné čočky v optice. Pokud jste dodrželi přípravu zbraně před nastřelováním, je taková zbraň zralá na opravu u puškaře a v žádném případě by neměl myslivecký hospodář povolit myslivci touto zbraní lovit.
Když už jste na střelnici, tak se pokuste využít další možnosti dané střelnice. Je-li na střelnici běžící terč, neopomeňte si zkusit i tuto střelbu.
. U většiny střelnic je povolena tato střelba jen malorážkou, ale i tak si myslivec ověří správné vedení pohyblivého terče a nutnost předsazení, aby zásahy byly na komoře. Velice vhodná je i střelba brokovnicí na zajíce na průseku, kde opět střelec získá návyky vedení terče a spouštění zbraně bez zastavování zbraně.