Liška v zimě |
Mnozí myslivečtí hospodáři by si měli uvědomit, že příslušné právní přepisy platí i pro naháňky svolané "narychlo". Proto se raději věnujme intenzivnímu lovu černé zvěře a lišek na čekané. U lišek začíná doba kaňkování a lednové čekané poblíž nor bývají úspěšné.
V lednu je intenzivní péče o zvěř samozřejmostí. Dávejme pozor především na to, aby měla zvěř ve všech krmelcích dostatek kvalitního sena. Seno spadané na zem odstraníme a doplníme čerstvé. V honitbách s jelení zvěří se již vyhneme předkládání většího množství energeticky bohatého jadrného krmiva. Srnčí zvěři předkládáme jadrné krmivo pravidelně, v menších dávkách. Dužnatá krmiva nabídneme zvěři jen v takovém množství, aby je stačila v krátké době spotřebovat. Větší hromady řepy, které opakovaně zmrznou a zase rozmrznou jsou zcela nevhodné a předkládáním takto znehodnoceného krmiva zaděláváme zvěři na zažívací potíže. Zajícům podáváme do krmelců seno a dužnatá krmiva. Otýpky sena můžeme zajícům rovněž vázat ke stromům či keřům. Při větší sněhové pokrývce kácíme záhryzky z vhodných dřevin (měkké listnáče, ovocné stromy).
Bažantům smícháme v zásypech jadrná krmiva s plevami nebo zadeňkem. Zvěř se zabaví a při větších mrazech se hrabáním "zahřeje". Koroptvím sypeme jadrné krmivo do koroptvích bud nebo do jižně exponovaných křovisek, kde se zdržují.
#Čekaná, Lovy černé zvěře, Liška,