Pečený bůček a kachnička znamená plné břicho a metabolický syndrom |
Snížit nemocnost a úmrtnost na tato onemocnění lze odstraněním rizikových faktorů, které k nim vedou, a to zejména těch, které souvisí s nesprávnou výživou.
Všem ohroženým jedincům je nutno profesionálně poradit ve výběru potravin tak, aby si dokázali sestavit jídelníček představující nejnižší riziko vzniku KVO.
Správné stravování snižuje riziko několika mechanismy včetně snížení tělesné hmotnosti, snížení krevního tlaku, účinku na koncentrace lipidů, ovlivnění glykémie a snížení náchylnosti k trombóze.
Obecná výživová doporučení jsou stejná jako pro zdravou populaci:
1. Jezte pestrou stravu, jen tak zajistíte dostatečný a vyvážený příjem všech živin.
2. Udržujte si vhodnou tělesnou hmotnost jak přiměřeným příjmem potravy, tak pohybem.
3. Vybírejte stravu obsahující nízké množství nasycených tuků, jezte ryby a mořské plody (omega-3 mastné kyseliny obzvláště chrání před vznikem KVO). Omezujte maštění, snižujte spotřebu tučného masa, uzenin, máslových a šlehačkových moučníků.
4. Konzumujte dostatečné množství ovoce, zeleniny a potravin připravených z celozrnných obilovin. Snažte se sníst půl kilogramu zeleniny a ovoce denně. Zkuste jíst zeleninu při každém jídle, nahrazujte moučníky ovocem a ořechy a vybírejte si celozrnné pečivo místo bílého.
5. Omezujte spotřebu cukru. Cukr je pouze zdrojem energie. Naučte se pít čaj a kávu bez cukru, omezte spotřebu sladkostí a slazených nápojů.
6. Omezujte příjem kuchyňské soli. Chuť na slané je návyk. Vyhýbejte se silně soleným pokrmům a pochutinám, jinak vám ostatní strava bude připadat fádní. Slanou chuť lze nahradit různým kořením. 7. Přijímejte dostatek tekutin - alespoň 2 litry denně rovnoměrně během dne. Přednost dávejte neslazeným nápojům, pijte různé přírodní vody, čaje, zeleninové a i ovocné šťávy nebo ředěné přírodní džusy.
8. Pokud pijete alkoholické nápoje, čiňte tak umírněně.