Fotografie od Pavel Kysela Daňci se přebarvují... |
Vhodné životní podmínky nachází zvláště v listnatých a smíšených lesích s bohatším keřovým podrostem a prostoupenými loukami a poli, většinou do 500 m n. m. Podobně jako jelen lesní žije velkou část roku v oddělených tlupách, jen staří samci se stávají samotáři. Přes den zaléhává do houštin a na pastvu vychází se setměním, v nerušených oblastech se pohybuje i přes den.
Živí se různými druhy trav a bylin, výhonky keřů a příležitostně i polními plodinami. Nevyhledává kaliště, místo bahnité lázně si vyhrabává mělké prašné dolíky v suché zemi. Z mála hlasových projevů je v době říje nejnápadnější chraplavé rochání. Samci shazují parohy v dubnu až květnu a nové jim narůstají koncem srpna a v září. Jako většina ostatních jelenovitých se orientuje hlavně čichem a zrakem. Říje vrcholí na přelomu října a listopadu a doprovází ji méně nápadné troubení samců. Doba březosti trvá 225-234 dní, takže mládě (dvojčata se objevují v méně než 1 % vrhů) se rodí obvykle v červnu. Saje 6-9 měsíců a pohlavně dospívá ve 2. roce života. V téže době vytloukají mladí samci i poprvé paroží, které má jednoduchou stavbu, náznak lopatovitého zakončení se objevuje až ve 3. roce. Do rozmnožování se však mladí samci zapojují jen zřídka, neboť bývají v říji zahnáni silnějšími konkurenty.
V oborách se daňci dožívají 15-20 let. Lovný druh zvěře (doba lovu 16.8.-31.12.), úlovky dosahují až 9600 kusů/rok. V posledním období se často chová i na farmách.