Nejkvalitnější paroží mívají srnci ve věku 5 až 7 let |
Vývoj parůžků s věkem:
První pučnice se na hlavě srnečků objeví již v prvním roce života, přibližně v srpnu. Z nich se vytvoří malé, asi 2-3 cm dlouhé „paličky“, které hned vytlouká a v únoru je shodí. Po vytvoření druhého paroží (v květnu až červnu, tedy zhruba ve věku jednoho roku) se samec stává dospělým. Nové paroží může být pouze zašpičatělé, ale stejně tak může mít celkem 4-6 výsad. Velikost a míra větvení paroží nevypovídají o věku srnce téměř nic. Například třetí paroží dvouletého samce může zůstat zcela bez výsad a naopak jiný, jednoletý jedinec se může již při druhém paroží stát šesterákem. Výjimečně se můžeme setkat s nepravidelným osmerákem. Pravidelný osmerák je pak opravdová rarita. Podle životních podmínek a vlivem dědičnosti může srnčí paroží dosahovat výšky 20 až 30 cm a hmotnosti 300 až 600 g.
Dospělému srnci, který nosí paroží špičáka, se říká škůdník, protože při soubojích zraňuje soupeře. Jindy dokonce mohou místo paroží vyrůst jen krátké pahýly či bulky - bulkař (příčina tkví ve špatné stravě, zranění, tuhé zimě nebo onemocnění). Občas se také můžeme setkat se srncem parukáčem který v důsledku zranění "ráží" (varlat) nevytváří paroží ale jakousi paruku která neustále roste a stěžuje mu pohyb, v konečném důsledku srnec nevidí a dlouho zhasíná nepříjemnou smrtí.
Špičák, bulkař i parukáč je nežádoucí v chovu a proto se v jejich případě provádí průběrný odstřel, resp. sanitární v případě pokročilého parukáče. Trofejní hodnota srnčích parůžků není přímo odvislá od věku a sociálního zařízení jejich nositele.
Zdá se však, že nejkvalitnější paroží mívají srnci ve věku 5 až 7 let, kdy také dosahují vrcholu svých sil. Stejně jako u jelenů se staří srnci stávají „zpátečníky“. Srnčí trofeje jsou také nejrůznorodější a různé deformace a jinotvary (rarity) nejsou výjimečné.
#Příroda a myslivost, Srnčí zvěř, Trofeje, Parukáč.