Vysoká zvěř tlupa laní (holá) |
Jelení parohy a hledání shozů
to je zdravý myslivecký pohyb na čerstvém vzduchu. Foto: skupina laní (také holá) na jaře.
Něco o tom, jak a kdy Jeleni (také vysoká zvěř) shazují
Napřed odpadne většinou jeden paroh a poté, kdy dojde k nevyváženosti hlavy (na jedné straně chybí závaží o třech, čtyřech kilogramech), snaží se shodit i ten druhý paroh. Parohy bývají často nalezeny v místech, kde jsou v lese různá krmná zařízení nebo na přechodech, kudy zvěř pravidelně chodí za potravou (pokud není hnána a jde svým klidným krokem), tam shozy bývají.
Paroží lze najít také tam, kde zvěř skáče přes stoku - je shozeno na dopadovém místě vlivem otřesu.
Ta první lodyha, první paroh, upadne samovolně, teprve ten druhý se snaží jelen nějak odstranit. Měl bych zdůraznit, že přestože jsou jelení parohy vyhledávaným sběratelským artiklem, jejich sběr je povolen pouze majitelům řádného dokladu, což je povolenka.
Když by byl v lese někdo přistižen, že odnáší parohy, může to být posouzeno i jako pytláctví, protože k tomu nemá oprávnění. Parohy se většinou dávají na ozdobu na významné myslivecké objekty, hájenky, využívají se i k výrobě nábytku.
Když jelen přijde o parohy, chvilku odpočívá, v jelením stádu se zařadí mezi ostatní holé kusy, takže na první pohled se těžko rozeznává, co je jelen a co je laň, jen na základě mohutnosti to pozná zkušené oko odborníka. Potom začne pozvolna růst nové paroží a roste několik měsíců. V měsíci srpnu začne jelen parohy takzvaně vytloukat. Svědí ho, protože je na nich, laicky řečeno, kůže, nazýváme ji lýčí.
Vytloukáním se z parohů odstraní (jelen se parohy otírá o větve, stromky, bohužel je při tom také ničí, láme). Pak se parohům dostane správné tmavé barvy, hnědé, až černé.
Ke konci srpna nebo začátkem září, kdy se pozvolna blíží jelení říje, je už jelen zase krasavcem našich lesů.
Zdroj: ČRozhlas.cz/Příroda
#Jelen (Red Deer), Kuriozity, Příroda a myslivost, Trofeje, Shozy, Krmelec